Kocioł elektrodowy - jak działa?

Kocioł elektrodowy - jak działa?

Ogrzewanie elektrodowe to coraz bardziej popularna na rynku opcja. Dobrze dobrana kotłownia pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu domu i wody, a dzięki prostocie konstrukcji będzie działać bez zarzutu przez wiele lat.

 

Jak działa kocioł elektrodowy?

Urządzenie wytwarza ciepło poprzez zmianę biegunowości cząsteczek cieczy za pomocą prądu. Bufor, niezbędny element dobrze dobranej kotłowni, działa jak magazyn ciepła. Dzięki temu do ogrzania domu jest potrzebna mniejsza ilość prądu. To bardzo ważny punkt wyposażenia całego systemu: pozwala zaoszczędzić nawet do trzech razy więcej energii. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór wielkości bufora: nie zawsze większy bufor oznacza większą oszczędność. Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od takich czynników jak energochłonność budynku, preferowana temperatura w domu czy typ instalacji centralnego ogrzewania. Na przykład ogrzewanie podłogowe samo w sobie już pełni funkcję podobną do bufora - dlatego dodatkowe stosowanie dużego zbiornika (np. 500 litrów) nie jest konieczne, a tylko zawyża koszty całej instalacji.

Instalacja kotła nie wymaga dodatkowych pozwoleń ani projektów. Niezbędne natomiast jest trójfazowe napięcie (siła), odpowiednia moc przyłączeniowa (czasem wymaga ona zwiększenia) i oczywiście istniejąca i działająca instalacja centralnego ogrzewania. Sam montaż nie zajmuje dużo czasu (najczęściej jeden do dwóch dni) i może być wykonany nawet w trakcie sezonu grzewczego, przy odpowiednim przygotowaniu.

 

Korzyści

Podstawową zaletą kotła elektrodowego, zwłaszcza w porównaniu do pompy ciepła, jest brak spadku wydajności przy niskich temperaturach. Niezależnie od temperatury na zewnątrz, zużycie prądu pozostaje na stałym poziomie. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że nasz portfel nie przetrwa srogiej zimy. Kolejną zaletą w porównaniu do pomp ciepła jest bardzo niska emisja hałasu: urządzenie działa praktycznie bezgłośnie.

Warto ponownie zwrócić uwagę na prostotę konstrukcji: nie zawiera ona żadnych ruchomych elementów, co znacznie obniża prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości w funkcjonowaniu. Wszystko działa na zasadach czystej fizyki, a żywotność elektrod to nawet kilkadziesiąt lat.

Istotne jest bezpieczeństwo kotłowni: kocioł elektrodowy nie stwarza zagrożenia wybuchem, pożarem ani zatruciem tlenkiem węgla.

Niewątpliwą korzyścią kotła elektrodowego jest również wygoda: brak konieczności magazynowania i dorzucania opału oraz możliwość połączenia kotła z aplikacją na telefon. Ta ostatnia opcja daje możliwość kontrolowania temperatury nawet z dala od domu. Jest to ważne szczególnie przy zimowych wyjazdach: oznacza koniec wątpliwości, czy na pewno wyłączyliśmy ogrzewanie i powrót do ciepłego, nagrzanego odpowiednio wcześniej domu.

Urządzenie może być zasilane za pomocą instalacji fotowoltaicznej - to niesie za sobą spadek kosztów ogrzewania nawet do zera przy odpowiednio dobranej instalacji.

Ekonomiczność i zużycie prądu

Kwestia samego zużycia prądu przez kocioł elektrodowy jest bardzo indywidualna: zależy przede wszystkim od wielkości oraz energochłonności domu (czyli głównie od stopnia ocieplenia ścian i dachu, od szczelności okien) oraz od samego użytkownika - od pożądanej temperatury w domu oraz od naszych nawyków, które niestety nierzadko przyczyniają się do nadmiernego zużycia energii, niezależnie od tego, z jakiego systemu grzewczego korzystamy. Rozwiązaniem dla tego typu niekorzystnych przyzwyczajeń jest oczywiście technologia: systemy pozwalające utrzymywać zadaną temperaturę w konretnym pomieszczeniu, czujniki, które automatycznie wyłączają ogrzewanie, gdy otwieramy okno i program pozwalający na sterowanie temperaturą zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie. Wszystkie te rozwiązania są kompatybilne z kotłem elektrodowym.

Prognozowane zużycie prądu, zależne właśnie od wymienionych wyżej czynników, otrzymamy od specjalistów zajmujących się tematem ogrzewania elektrodowego.

Na ekonomiczność urządzenia ma wpływ również wysoka sprawność energetyczna kotła: wynosi ona 99,6%, co oznacza, że praktycznie cała wytworzona przez urządzenie energia jest oddawana w postaci ciepła. Rachunki możemy dodatkowo obniżyć poprzez wybór odpowiedniej taryfy: np G12W lub G13, przy których w godzinach nocnych, w weekendy i przez 2 lub 3 godziny w ciągu dnia w dni robocze będziemy płacić za energię mniej. Urządzenie jest zaprojektowane tak, by działać przede wszystkim w tych okresach czasu. Jest to możliwe dzięki wspomnianemu wcześniej buforowi.

 

Modernizacja ogrzewania jest poważną decyzją i zawsze może budzić pewne obawy, przede wszystkim u osób nie związanych bliżej z tematem i nie mających doświadczenia w kwestiach technicznych. Pamiętajmy też, że to inwestycja na długie lata, więc jakość i niezawodność urządzenia są tutaj kluczowe. Pieniądze zainwestowane w trwałe i ekonomiczne rozwiązanie szybko się zwrócą i zaoszczędzą nam wiele nerwów.

02.11.2021

BRAVOSGROUP

blog budownictwo ogrzewanie

Świadczymy kompleksowe usługi budowlane: od fundamentów, poprzez budowę domów „pod klucz”, po renowację zabytków i budowę budynków przemysłowych. Zapewniamy nowoczesne rozwiązania grzewcze. Głównym celem naszej działalności jest komfort i satysfakcja naszych Klientów. Rozumiemy, że budowa domu to nie tylko postawienie czterech ścian, ale stworzenie bezpiecznej przystani dla jego mieszkańców: miejsca, które stanie się tłem dla niezapomnianych chwil, w którym dzieci będą bezpiecznie dorastać i sie rozwijać. Tworzymy budynki gwarantujące komfort, bezpieczeństwo i radość, przyczyniając się tym samym do sukcesu prowadzonej w nich działalności lub wygody mieszkańców.

Rok 2022

    Rok 2021
    strzałka do góry