Budowa dachu - na co trzeba zwrócić uwagę

Budowa dachu - na co trzeba zwrócić uwagę

Dach jest zwieńczeniem każdego domu. Jego budowa to poważne przedsięwzięcie, a nawet najmniejsze niedopatrzenie może być fatalne w skutkach i narazić nas na dodatkowe koszty w przyszłości. Dlatego zanim zabierzemy się za budowę (lub remont) dachu, warto dokładnie przeanalizować najważniejsze jego cechy.

 

Trwałość

To zdecydowanie jedna z kluczowych cech. Dach to inwestycja na całe lata i przy jego wykonaniu trzeba zadbać o to, żeby służył nam jak najdłużej i nie stracił przy tym na jakości. Szczególnie ważna jest jakość materiału użytego do wykonania więźby dachowej. Drewno musi być nie tylko idealnie przycięte i dopasowane do projektu, ale też nie może posiadać wad, takich jak pęknięcia czy duże zagęszczenie sęków.

 

Odporność

Dach jest narażony na wiele czynników atmosferycznych, takich jak silny wiatr, mróz czy opady gradu. Przy jego budowie warto zadbać, by był jak najbardziej odporny na wszystkie te zagrożenia. Tylko dzięki temu posłuży nam na długie lata i zapewni spokój i bezpieczeństwo. Żeby uchronić nasz dach przed silnymi podmuchami wiatru warto upewnić się, czy dachówki będą zamocowane nie tylko w newralgicznych strefach dachu, takich jak okolice komina czy okien, ale również w połaci.

 

Tłumienie dźwięków

Nie możesz zasnąć lub budzisz się w środku nocy, bo słyszysz irytujący dźwięk uderzeń kropel deszczu o dach Twojego wymarzonego domu? Taka sytuacja może doprowadzić nawet do konieczności rozbiórki całego dachu. Żeby tego uniknąć zadbaj o dobrą izolację akustyczną Twojego dachu, a o nocnych opadach deszczu dowiesz się dopiero rano. Do głównych czynników należy tutaj odpowiedni dobór pokrycia dachowego, materiału izolacyjnego i rodzaju okien.

 

Ocieplenie

Od 2021 obowiązuje norma WT2021 mówiąca o energooszczędności domów. W związku z tym każdy nowo powstający dom musi być dobrze wyizolowany,  żeby spełniać wymagane standardy. Szczególnie ważna jest izolacja dachu, przez który często tracimy nawet do 30% ciepła. Jak wiadomo, ciepło zawsze ucieka do góry. Ważne jest, by warstwa izolacyjna była położona zarówno pomiędzy krokwiami jak i pod nimi. Istotna jest również paraizolacja dachu, czyli jego zabezpieczenie przed wilgocią.

 

Dobór odpowiedniego dachu to kwestia złożona i mocno uwarunkowana indywidualnymi czynnikami. Jeżeli zrobisz to dobrze, zaoszczędzisz sobie dodatkowych problemów na długie lata, ciesząc się spokojem i komfortem w domu Twoich marzeń. Dlatego warto zaufać doświadczonemu, wykwalifikowanemu wykonawcy, który zapewni fachowe doradztwo i wysoką jakość wykonania.

 

 

02.11.2021

BRAVOSGROUP

blog budownictwo ogrzewanie

Świadczymy kompleksowe usługi budowlane: od fundamentów, poprzez budowę domów „pod klucz”, po renowację zabytków i budowę budynków przemysłowych. Zapewniamy nowoczesne rozwiązania grzewcze. Głównym celem naszej działalności jest komfort i satysfakcja naszych Klientów. Rozumiemy, że budowa domu to nie tylko postawienie czterech ścian, ale stworzenie bezpiecznej przystani dla jego mieszkańców: miejsca, które stanie się tłem dla niezapomnianych chwil, w którym dzieci będą bezpiecznie dorastać i sie rozwijać. Tworzymy budynki gwarantujące komfort, bezpieczeństwo i radość, przyczyniając się tym samym do sukcesu prowadzonej w nich działalności lub wygody mieszkańców.

Rok 2022

    Rok 2021
    strzałka do góry